Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
135 postów 1659 komentarzy

nazwa bloga

antonioiwaldi - KLIKNIJ w nick, potem w słowo 'WIĘCEJ', wreszcie w BANNER i DOŁĄCZ do nas!

Lider sondaży znacznie słabszy, niż sondaże na to wskazują

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W notkach wcześniejszych* informowałem, że specjalne i utajnione badania wykonane na zlecenie PO wskazują, iż realne poparcie dla tej partii wynosi 20%. Z drugiej strony Mirosław Szreder, profesor w Katedrze Statystyki Uniwersytetu Gdańskiego

przypomina, że w obu kampaniach ostatnich dwóch lat średnie przeszacowanie kandydatów Platformy wynosiło od 10 do 12 %. Nie należy jednak zakładać - pisze dalej statystyk - że grupa osób niezdecydowanych stanowi główny element niepewności sondaży przedwyborczych. Równie ważni są bowiem w próbach badawczych ci, którzy odmawiają udziału w badaniu, a stanowią oni kilka razy większy odsetek niż niezdecydowani oraz respondenci, którzy zamiast rzeczywistych preferencji podają ankieterowi „politycznie poprawne" wskazania.

W praktyce zamiast prób identyfikacji prawdziwych preferencji wyborczych wśród wymienionych trzech grup osób szacuje się łączny efekt ich postaw, a więc błąd, o który należy skorygować wyniki sondażowe.

Niestety, nie podjęły się tego do tej pory ośrodki badania opinii publicznej, które posiadają najodpowiedniejsze dane statystyczne. Niemniej jednak informacje z ostatnich kampanii wyborczych, które są dostępne nam wszystkim, dają szansę przynajmniej na przybliżone oszacowanie wspomnianego łącznego efektu niepewności w odniesieniu do Platformy Obywatelskiej - pisze badacz.

Skalę przeszacowania popularności PO da się w przybliżeniu wyliczyć na podstawie danych z kampanii wyborczych dwóch ostatnich lat: kampanii do Parlamentu Europejskiego z czerwca 2009 r. oraz z kampanii prezydenckiej z czerwca 2010 r. Przed wyborami 7 czerwca 2009 r., w których PO zdobyła 44,4 proc. głosów, trzy ośrodki – CBOS, OBOP i GfK Polonia (dla „Rz") – przewidywały odpowiednio: 49,3 proc., 48 proc. i 51 proc.

Przeszacowanie popularności PO wyniosło więc średnio ok. 12 proc. rzeczywistego wyniku PO (nie należy mylić tego z punktami procentowymi). Innymi słowy, z sondażowego wyniku PO należy „zdjąć" 12 proc. tej liczby, aby uzyskać przybliżony rzeczywisty wynik popularności partii. Co ciekawe, mniej więcej takie było też niedoszacowanie PiS, który zdobył 27,4 proc. głosów, a wymienione ośrodki dawały mu średnio 23,3 proc.

W wyborach prezydenckich 2010 r. warto się z kolei przyjrzeć innemu badaniu, które chyba jak żadne inne pozwala oszacować łączny wpływ czynników nielosowych (w tym „poprawności politycznej" respondentów) na wynik sondażu. Mam na myśli badanie MB SMG/KRC 6 tysięcy respondentów 20 czerwca 2010 r. (dzień pierwszej tury wyborów).

Otóż, po pierwsze, błąd losowy dla tak dużej próby wynosi niewiele ponad 1 proc. (w stosunku do typowego 3-proc. błędu w próbie 1000 respondentów). Po drugie, liczba odmów była w tym badaniu niewielka (7 proc.), a badająca jego metodologię specjalna komisja nie stwierdziła uchybień formalnych (raport OFBOR). Kandydat PO Bronisław Komorowski zdobył w tym badaniu 45,7 proc. wobec rzeczywistego poparcia wg PKW – 41,5 proc. Przeszacowanie, spowodowane przede wszystkim czynnikami innymi niż losowe, wyniosło więc 10 proc.

Pisze dalej profesor: podsumowując, w obu kampaniach ostatnich dwóch lat średnie przeszacowanie kandydatów PO wynosiło od 10 do 12 proc. Oznacza to, że korekta sondażowego wyniku PO polegająca na zmniejszeniu go o 10 – 12 proc. (czyli pomnożeniu wskaźnika poparcia tej partii przez 0,9 lub 0,88) pozwala zbliżyć się do rzeczywistego obrazu poparcia Platformy Obywatelskiej. W ostatnich sondażach sondażowe poparcie dla PO wynosi 38 proc. (wg GfK Polonia) oraz 34 proc. (wg OBOP). Biorąc pod uwagę oba te wyniki, a także konieczność wskazanej wyżej korekty, można twierdzić, iż rzeczywiste poparcie dla PO waha się w granicach 30 – 34 proc. Skorygowane liczby uwzględniają łączny efekt niezdecydowania wyborców, podawania nieprawdziwych odpowiedzi, a także odmów odpowiedzi w badaniu sondażowym. 

Warto jednocześnie dodać, że uświadomienie ogółowi wyborców, iż lider sondaży ma mniejsze poparcie, niż pokazują słupki, nie przekłada się w sposób jednoznaczny i łatwy do przewidzenia na postawy wyborców. Może to mobilizować do działania zarówno tych, którzy popierają lidera i oceniają, iż jest on w potrzebie, jak i tych, którzy dostrzegają szansę na zniwelowanie nie tak dużego, jak mogłoby wynikać z sondaży, dystansu do lidera.

Jednak osłabiony korektą lider staje się mniej atrakcyjny dla tych wyborców, którzy najbardziej cenią sobie bycie po stronie zwycięzcy - kończy profesor.

za rp.pl

//antonioiwaldi.nowyekran.net/post/20835,tajne-badania-platformy-maja-tylko-20-proc-pewnych-wyborcow-dokladnie-tyle-samo-co-pis

//antonioiwaldi.nowyekran.net/post/20745,zmory-platformy-niska-frekwencja-i-marne-poparcie-to-jej-kleska

Skromnym zdaniem autora te rozważania specjalisty obarczone są trudnym do oszacowania błędem metodologicznym, ponieważ  nie uwzględniają skali oszustw wyborczych, jakie zostały ujawnione już po wyborach.

Istnieje jednak nadzieja granicząca z pewnością, że wspólna akcja Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego i Solidarnych 2010 zapobiegnie oszustwom w jesiennych wyborach, dlatego wejdź na stronę //uczciwewybory.pl/ i dołącz do akcji:

                                                

PS. Niestety, próba wklejenia bannera aktywnego <a href="//uczciwewybory.pl/" target="_blank"><img style="border-style: none;" src="//uczciwewybory.pl/vis/uw_bilb.png"></a> nie powiodła się i trzeba klikać w podany link.

KOMENTARZE

 • Panie Autorze,
  do dziś zastanawiam się w jaki spoób w moim mieście wygrał Komorowski a nie Kaczyński - skoro rozdając ulotki /jako sympatyk PiS/ oczywiście z J. Kaczyńskim, przy wejściu na bazar, gdzie jednego dnia w tygodniu spotyka się na nim 70% mieszkańców, a z mojej statystyki wynika, że 60% biorących ode mnie ulotkę oznajmiało, że głosuje na Jarka, a reszta z obrzydzeniem lub obojętnością mnie mijała.
  Wynik był 60% Komorowski a 50% Kaczyński.
  Ślę sedeczności na cały dzień.
 • @Tatarka
  Jestem absolutnie przekonany, że tym razem przekręt wyborczy się nie powiedzie, bo prowadzone równolegle akcje KOW i Uczciwe Wybory zapobiegną mu.
  Dlatego namawiam do wejścia na stronę http://uczciwewybory.pl/ i przyłączenia się do akcji.
  Dziękuję za miłe słowa i
  Pozdrawiam serdecznie
 • @antonioiwaldi
  samo uświadomienie społeczeństwu, że uczciwość wyborów to skarb równie cenny i rzadki jak wolność, to już krok w dobrą stronę... większość ludzi według mnie popełnia z roztargnienia pędem w rzeczywistości jeden krytyczny błąd uznając a priori, że żyjemy w wolnym kraju, mamy system demokratyczny i wolne wybory są jego fundamentem... zakłada, że to już jest, wiec nie wchodzi w szczegóły i żyje z dnia na dzień z okresem ekstazy piarowskiej przed wyborami... a potem nie rozumie tego co jest skutkiem kolejnych wyborów lub musi dostawać wynik po obróbce medialnej... obróbce czarnym piarem jeżeli to nie pasuje do zamierzeń macherów od socjotechniki mas lub kosmetyce standardowym piarem jeżeli jest zgodne z zamierzeniami.
  pozdrawiam.
 • @Avern
  To budujące dowiadywać się że są inni, tacy jak Wy Szanowni Komentatorzy, którzy poprzez opary propagandy dostrzegają rzeczywistość. Szkoda że jest Was tak niewielu.
  Dziękuję i
  Pozdrawiam
 • Nikt nie próbuje nawet sprawdzić na ile zostały sfałszowane wybory?
  Nie ma szans na uczciwe wybory!Ustalono w Berlinie i Moskwie kto ma
  rozporządzać w Polsce majątkiem narodowym./gaz łupkowy,lasy i
  resztki przemysłu/.Ci którzy "pociągają za sznurki z tylnego siedzenia"
  nie dopuszczą uczciwych Polaków-patriotów do władzy!
  Skoro 22 lata trwa grabież majątku narodowego i nikt nie liczy
  ani ile był wart ani gdzie podziały się pieniądze ze "sprzedaży"
  kto sprawdza powstałe fortuny w tym okresie?
  Naprawdę miał racje golfista z PO; to "dziki kraj"!!
 • @antonioiwaldi
  Próbuję wstawić Ci czynny link do "uczciwych", ale nie chce zapisać komentarza.
 • @antonioiwaldi
  ....
 • @eska
  No to masz przykład powyżej
  - najpierw pisało, że błąd, a jak "oszukałam" kropkami na początku, to zapisało, ale bez banerka - czyli jest blokada na czynny banner.
  CBDO.
 • @antonioiwaldi
  Juz się przyłaczyłam!
 • @Tatarka
  Dziękuję, powoli na przybywa.
 • @eska
  Jedną z wczesnych moich notek poświęciłem przebadaniu możliwości formatowania tekstów. Okazało się, że system nie przyjmuje kodów html.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY