Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
135 postów 1659 komentarzy

nazwa bloga

antonioiwaldi - KLIKNIJ w nick, potem w słowo 'WIĘCEJ', wreszcie w BANNER i DOŁĄCZ do nas!

Festiwalowi Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze towarzyszą środki ostrożności stanu wyjątkowego. "Kalinka" zakazana

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Trwa jeszcze Festiwal Piosenki Rosyjskiej, niegdyś radzieckiej. Na widowni 4 i pół tysiąca osób, w tym pół tysiąca kibiców Falubazu. Było legitymowanie i podwójne sprawdzanie na bramkach. Nie wolno było wnieść transparentów.

Widzowie nie mogą robić zdjęć i kręcić filmów (grozi minimum 2 tys. zł kary), chyba że zaakceptuje je dyrektor festiwalu Tomasz Nesterowicz, radny SLD. Imprezę pokazują TVP2 oraz drugi kanał telewizji "Rossija".  

Na festiwal, jak zapowiadali organizatorzy, miał przyjechać sam premier Wladimir Putin. Ostatecznie strona rosyjska przesłała jedynie taśmę, na której premier śpiewa. Wycofano się jednak z jej emisji. - Nie spełniła naszych oczekiwań. Nagranie nie odnosiło się do zielonogórzan ani festiwalu. Mogłoby być niezrozumiałe dla widza - tłumaczy Konrad Smuga, reżyser festiwalu.

Kibice Falubazu już tydzień temu wysłali prezydentowi Januszowi Kubickiemu list. Zasugerowali w nim, że jeśli nie znajdzie pieniędzy na żużel (w ub. roku klub dostał ok. 2 mln zł), pojawią się w amfiteatrze. - Wykorzystamy doświadczenie w śpiewaniu i pokibicujemy uczestnikom, oklaskując wielkie gwiazdy sztandarowej imprezy - napisali kibice. Nieoficjalnie mówiono o transparentach, zagłuszaniu i wygwizdywaniu artystów i prezydenta. Przygotowywali też stare piosenki radzieckie, m.in. "Kalinkę".

- Kubicki od roku rozwala nam nasz klub. Czym jest wobec tego "rozwalenie" jednego festiwalu? - mówią anonimowo kibice i ironizują, że w tym roku miasto nie będzie musiało "dokładać" do imprezy, rozdając zaproszenia, by zapełnić amfiteatr.

Organizatorzy przestrzegają przed zadymą i skandalem dyplomatycznym. - Kto w Rosji będzie wiedział, że to wojna prezydenta z kibicami? Pomyślą, że Polacy nie lubią Rosjan. To nie jest miejsce ani czas na wyrażanie takich emocji. Jeśli wybuchnie skandal, będzie to ostatni festiwal. Miasto straci imprezę, która ma swoją markę na rynku muzycznym. Rok temu festiwal oglądało w TVP ponad 3 mln Polaków - tłumaczy Smuga. Apeluje do kibiców o spokój.

Szefowie Stowarzyszenia "Tylko Falubaz" zostali przesłuchani przez ABW. 

Falubaz to marka, podobnie jak nazwa koncernu piwowarskiego. Za taką "reklamę" trzeba zapłacić telewizjom - tłumaczy Nesterowicz. Kary spotkają także tych, którzy będą próbować zagłuszać artystów i dojdzie do przerwania transmisji (straty reklamowe telewizji mogą sięgnąć nawet ponad 1 mln zł).

Co musi się stać, by przerwać festiwal? - pytamy szefa imprezy.

- Wystarczy, że kibice zaczną za głośno śpiewać "Kalinkę". Widzowie muszą liczyć się, że ich zabawa będzie nagrywana przez kilkanaście kamer specjalnie zamówionego monitoringu. By w razie incydentów można było szybko ustalić sprawców - odpowiada Nesterowicz.

Koncert ochrania ok. 140 ochroniarzy oraz 50 policjantów.

- Byłem na wielu koncertach, ale takich obostrzeń nigdzie nie spotkałem. Prezydent boi się blamażu i wprowadza restrykcje jak na Białorusi - mówi Jacek Budziński, radny PiS.
 
za GW Zielona Góra


KOMENTARZE

 • @Autor
  Kto tam w ogóle jeszcze chodzi na takie imprezy? Dziwne!
 • Pozdrawiamy uczestników i pomysłodawców
  środkowym palcem.
  Za całokształt.
 • @Internaut
  Przyłączamy się z należytym entuzjazmem.
 • @Antonioiwaldi - ło matko !!!! "Kalinka" ? A może to o Katiuszę chodziło ?
  Ale tak serio pytam - Ty jaja se robisz czy to na poważnie ????

  "Upalna jestem i popodróżna" oraz ździebko przedurlopowa czyli w poniedziałek długooczekiwane wakacje... Dlatego trudno mi cokolwiek, hmmm...... ech !

  Pozdrawiam.
 • @contessa
  Wpisz sobie tę GW Zielona Góra i zobacz sama.
  Pozdrawiam
 • @Autor
  "... Organizatorzy przestrzegają przed zadymą i skandalem dyplomatycznym. - Kto w Rosji będzie wiedział, że to wojna prezydenta z kibicami? Pomyślą, że Polacy nie lubią Rosjan ..."

  Widać, że organizatorzy pochodzą z kapepowskiego chowu, skoro taka ciemnotę wciskają. Rosjanie NIE MYŚLĄ - Rosjanie WIEDZĄ! ... Wiedzą co w trawie piszczy. A to, że pieniądze są wydawane na utrwalanie przyjaźni bolszewicko-POlszewickiej, podczas gdy nie ma tam pieniędzy na wsparcie zasłużonego klubu, jest po prostu skandalem!

  Pozdrawiam.
 • @1normalnyczlowiek
  Diagnoza prawidłowa, ale że ludzie tego nie dostrzegają...
  Pozdrawiam
 • @all
  w okresie PRL były organizowane różne propagandowe imprezy w stylu festiwalu piosenki radzieckiej.

  paradoks polegał na tym, że łatwiej można było dostać paszport na zachód (do kapitalizmu) niż pojechać do ZSRR.

  utrudniano kontakty. aby przypadkiem zwyczajny Polak ze zwyczajnym Rosjaninem nie pogadali ... a nie daj boże tak szczerze i przy wódce.

  a jak jest teraz ?

  kupę Rosjan przyjeżdżało na początku lat 90-tych, obecnie są rzadkimi gośćmi.
 • @Pirx
  Trafne spostrzeżenie. Im ciaśniej obejmuje Putin Tuska, tym bardziej oddalają się od siebie Janek i Wania. Bywało pod tym względem lepiej, jak trafnie zauważyłeś.
  Pozdrawiam
 • @Nathanel
  To bardzo dobre pytania, które należałoby postawić w ramach interpelacji poselskich, a jeszcze lepiej - w procesie sądowym.
  Pozdrawiam
 • @Pirx
  "... obecnie są rzadkimi gośćmi."

  To wynika z prostego faktu. Tzw. zwykli Rosjanie nie mają pieniędzy na podróże choćby do Polski a jeśli trochę nawet uskładają, to kagiebowska władza wybije im skutecznie z głowy takie plany. Natomiast ta garstka (fakt że liczna) rosyjskich milionerów przelatuje tylko nad Polską i zwiedza "i Paryże i Szanghaje ..." - dlatego ich tu nie widzimy.
 • Zakazane piosenki
  Oczywiście, że nie chcą drzaźnić Polaków , do Świnoujścia też nie przypływają już okrętem "Kaliningrad", bo nazwisko Kalinina źle kojarzy się Polakom. Orkiestra marynarki wojennej bałtijskogo fłota wykonuje głównie rosyjskie utworzy wojskowe i patriotyczne młodszej generacji. Z ludowych piosenek jeszcze można usłyszeć Smugliankę, ale to Mołdawianka była może dlatego.
 • @
  Szczęka mi opadła.
  Myślałem że festiwal piosenki radzieckiej to przeszłość, a tu taka niespodzianka. Publiczność powinna dostawać przy wejściu czerwone chusty ;-)

  http://www.youtube.com/watch?v=yhPXYA1zxnE

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY